تبخیر عطر
چرا عطر زود تبخیر می شود؟

عطر ها نیز مانند هر ماده ی مایع شکل دیگری به مرور زمان تبخیر می شوند. در واقع تبخیر عطر همان پخش بوی عطر است. پس بهتر است قبل از خرید عطر بدانید هر چه عطر سریع تر تبخیر شود ماندگاری کمتری دارد پس به بیان دیگر اگر بتوانیم با راهکاری سرعت تبخیر عطر را کندتر کنیم، ماندگاری عطر ما بیشتر خواهد شد.

دلیل زود تبخیر شدن عطر ها چیست؟

چندین علت مختلف وجود دارد که بر سرعت تبخیر عطر تاثیر گذار است. این نکته را فراموش نکنید که هیچ راهی وجود ندارد که به صورت کامل جلوگیری از تبخیر عطر کند ولی می‌توان سرعت آن را کم کرد. از مهمترین دلایلی که باعث تبخیر سریع عطر می شود، گرمای هوا است. هوای گرم باعث تجزيه سریعتر و تبخیر سریعتر عطر می شود دلیل این امر مواد تشکیل دهنده عطر (آب، الکل، اسانس) است که همگی در اثر گرما زودتر تبخیر می شوند.

علت بعدی نور است. نور خورشید نیز باعث سرعت بخشیدن به تبخیر مایعات و همین طور باعث تبخیر سریع عطر می شود. تا اینجا اگر با روشی اصولی مانع گرما دیدن و در معرض نور بودن عطر جلوگیری نماییم کمک بسیار خوبی کردیم تا عطرمان کند تر تبخیر شود. یکی از بهترین راه ها نگهداری عطر درون جعبه ی خود عطر و در مکان خنگ می باشد. ضمنا نگهداری عطر در خودرو نیز اشتباه بزرگی است.

علت بعدی که شاید کمی عجیب باشد تکان دادن بیش از اندازه بطری عطر است. با این که شاید بی اهمیت به نظر برسد، این کار باعث می شود هوا با مایع عطر ترکیب شود و عطر سریع تر تبخیر شود. این کار مانند وزیدن باد عمل میکند! تکان دادن بطری عطر قبل از استفاده را فراموش کنید. این کار باعث می شود علاوه بر تبخیر سریع تر عطر، رایحه عطر نیز دچار تغییر و به اصطلاح ترش شود دلیل آن هم این است که اکسیژن با مولکول های عطر واکنش می دهد.

 

چرا عطرها زود تبخیر میشوند

 

دلیل بعدی تبخیر سریع و بیش از اندازه عطر، وجود ایراد در مکانیزم پمپ اسپری عطر است. دقت داشته باشید اگر درب عطرتان گم شود هیچ جای نگرانی نیست چون پمپ های عطر طوری ساخته شده اند که از نشت کردن عطر جلوگیری کنند. یک فنر و ساچمه کوچک در پمپ عطر ها وجود دارد که مانع نشت عطر از هر زاویه ای خواهد شد اما اگر فنر یا ساچمه عطر دچار مشکل شوند در عملکرد پمپ و همچنین در گازبندی و آب بندی والف (پمپ اسپری) اختلال ایجاد میکنند و به سرعت عطرتان تبخیر می شود. هر از گاهی قبل از استفاده از عطر به آرامی شیشه عطر را برعکس کنید و از سلامت پمپ آن مطمئن شوید.

تبخیر عطر روی لباس

پس از طریقه صحیح نگهداری جهت جلوگيری از تبخیر سریع عطر باید به طریقه صحیح مصرف و اسپری کردن عطر دقت داشته باشیم.
اگر در شهری هستید که آب و هوایی خشک و گرم دارد. باید گفت که متاسفانه کار شما اندکی سخت است. چون گرما و خشک بودن هوا از موثر ترین دلایلی هستند که سرعت تبخیر عطر بر روی لباس را افزایش می دهند. بهترین راه برای محفوظ ماندن عطر از این دو عامل استفاده عطر از داخل لباس است. همین طور می توانید داخل یقه پیراهن یا کت عطر تان را اسپری کنید. برای ماندگاری و تبخیر آهسته تر بر روی پوست نیز بهتر است قبل از اسپری نمودن عطر، پوستتان را به طور کامل تمیز و پس از آن اندکی چرب و مرطوب کنید.

در مجموع عوامل گسترده ای بر سرعت تبخیر عطر تاثیر گذارند و در این مطلب به مهم ترین نکات اشاره شد.
با تشکر از همراهی شما عزیزان با فروشگاه اینترنتی عطر مهر.